W poprzedniej edycji Ligi Światowej Włosi zajęli 3.miejsce. Jak będzie w tym roku?

Włosi brali udział we wszystkich 25 edycjach Ligi Światowej. Po złoto sięgnęli w tych rozgrywkach osiem razy (1990, 1991, 1992, 1994, 1995, 1997, 1999, 2000). Lepsi od Azzurich są tylko Brazylijczycy, którzy na najwyższym stopniu podium stali dziewięć razy. Ze srebrnego medalu reprezentanci Włoch cieszyli się trzy razy (1996, 2001, 2004), natomiast z brązowego cztery (1993, 2003, 2013, 2014). Od 2010 roku trenerem Włoch jest niezmiennie Mauro Berutto, który zastąpił na tym stanowisku Andreę Anastasiego. Co roku zdobywa z nią przynajmniej jeden medal. W 2011 roku było to srebro na mistrzostwach Europy, w 2012 brąz na Igrzyskach olimpijskich, w 2013 kolejne srebro na ME, brąz LŚ oraz Puchar Wielkich Mistrzów, w 2014 powtórzył sukces z poprzedniego roku.

W zeszłorocznej edycji LŚ Włosi byli gospodarzami turnieju finałowego. Wcześniej, w fazie grupowej przyszło im się zmierzyć z najmocniejszymi drużynami świata: Polską, Brazylią i Iranem. Początkowo wydawało się, że Włosi będą nie do zatrzymania. Wygrali po dwa mecze z Brazylią, Iranem i Polską (wszystkie za 3 punkty).  Ale na tym ich dobra passa się zakończyła. Następnych sześć meczy przegrali. Mimo tylu porażek zajęli pierwsze miejsce w grupie A. Turniej finałowy rozegrano we Florencji. Utworzono dwie grupy. Drużyna Mauro Berruto znalazła się w grupie H razem ze Stanami Zjednoczonymi i Australią. Na Włochów nie było mocnych, bez najmniejszych problemów dostali się do półfinału. W nim jednak ulegli Brazylii (0:3). Pozostała im walka o trzecie miejsce, którą wygrali, pokonując w trzech setach reprezentację Iranu.Włosi zajęli trzecie miejsce w Lidze Światowej drugi raz z rzędu. Przez osiem edycji aż do roku 2013 nie zdobyli żadnego medalu LŚ. Nagrodę indywidualną dla najlepszego libero otrzymał Salvatore Rossini.

fot. poland2014.fivb.org

Jak to często bywa, Włochom nie udało się zachować dobrej formy na mistrzostwa świata rozgrywane w Polsce. Rywalizowali oni  w tzw. „grupie śmierci”, która swoje mecze rozgrywała w Krakowie. Azzurich zajęli 4. miejsce po pierwszej fazie rozgrywek, wygrywając jedynie dwa mecze (z Francją 3:2 i Belgią 3:1) i przegrywając  trzy (z Iranem, Portoryko i Stanami Zjednoczonymi, każdy 1:3). Włochom udało się prześlizgnąć do kolejnej rundy, ale ich gra wyglądała coraz gorzej. Z czterech meczy wygrali jedynie z Australią 3:1, porażki ponieśli natomiast w meczach przeciwko Serbii (0:3), Polsce (1:3) i Argentynie (1:3). Tym samym w klasyfikacji końcowej zajęli 14. miejsce, które w porównaniu do osiągnięć zespołu z ostatnich lat, było dla nich ogromną porażką.

Jak będzie w tym roku? Reprezentacja Włoch wchodzi w skład pierwszej dywizji. Swoje zmagania w LŚ rozpocznie 29 maja. Oprócz niej, w grupie A znaleźli się Brazylijczycy, Serbowie i Australijczycy. Tym razem Azzurich nie będą gospodarzami turnieju finałowego, sukces zależeć będzie wyłącznie od ich formy.Trener Mauro Berruto ogłosił dwa składy: jeden na LŚ, drugi na Igrzyska Europejskie, które rozpoczną się 12 czerwca. W związku z tym, że imprezy te odbywają się w tym samym czasie, Berruto dał szansę do gry w Baku młodszym zawodnikom.

fot. fivb.org

Reprezentacja Włoch kojarzy się  przede wszystkim z mieszanką różnych narodowości. Nie inaczej będzie w tym roku. Do podstawowych zawodników, którzy otrzymali włoskie obywatelstwo, jak chociażby Ivan Zajcew, Dragan Travica, dołączy w tym sezonie urodzony w Moskwie, Oleg Antonow. Niespodzianką jest na pewno obecność w składzie na Igrzyska Europejskie 30-letniego przyjmującego, Osmanego Juantoreny. Kubańczyk z pochodzenia otrzymał włoski paszport w 2011. Musiał jednak odbyć 3-letnią karencję. W kadrze prowadzonej przez Mauro Berruto pojawił się również polski akcent. Jednym z powołanych rozgrywających jest bowiem zawodnik LOTOSU Trefl Gdańsk, Marco Falaschi. W porównaniu do składu z MŚ 2014, trener zrezygnował z Michała Baranowicza i Jiri Kovara. Simone Parodi dołączy do zespołu dopiero w drugiej części sezonu reprezentacyjnego i będzie się wówczas przygotowywał do Pucharu Świata i Mistrzostw Europy.

Terminarz LŚ

29.05 Australia – Włochy

30.05 Australia – Włochy

05.06 Włochy – Serbia

07.06 Włochy – Serbia

12.06 Włochy – Australia

14.06 Włochy – Australia

19.06 Włochy – Brazylia

21.06 Włochy – Brazylia

26.06 Serbia – Włochy

28.06 Serbia – Włochy

02.07 Brazylia – Włochy

03.07 Brazylia – Włochy

Szeroki skład reprezentacji Włoch na Ligę Światową

Rozgrywający:
Adriano Paolucci (Sir Safety Perugia)
Simone Giannelli (Trentino Volley)
Davide Saitta (Spacers de Toulouse)
Dragan Travica (Biełogorie Biełogorod)

Atakujący:
Oleg Antonow (Tours VB)
Andrea Galliani (Vero Volley Monza)
Gabriele Nelli (Trentino Volley)
Giulio Sabbi (Lube Treia)
Luca Vettori (Parmareggio Modena)
Iwan Zajcew (Dynamo Moskwa)

Środkowi:
Aimone Alletti (Copra Volley Piacenza)
Simone Anzani (Calzedonia Werona)
Emanuele Birarelli (Trentino Volley)
Elia Bossi (Exprivia Nel Diritto Molfetta)
Simone Buti (Sir Safety Perugia)
Stefano Mengozzi (CMC Ravenna)
Matteo Piano (Parmareggio Modena)

Przyjmujący:
Iacopo Botto (Vero Volley Monza)
Filippo Lanza (Trentino Volley)
Jacopo Massaro (Copra Volley Piacenza)
Giacomo Raffaelli (Club Italia)
Luigi Randazzo (Altotevere Città di Castello)

Libero:
Massimo Colaci (Trentino Volley)
Andrea Giovi (Sir Safety Perugia)
Salvatore Rossini (Parmareggio Modena)

Szeroki skład reprezentacji Włoch na Igrzyska Europejskie w Baku

Rozgrywający:
Marco Falaschi (Lotos Trefl Gdańsk)
Marco Izzo (Caffè Aiello Corigliano)
Pier Paolo Partenio (B-Chem Potenza Picena)
Luca Spirito (Exprivia Nel Diritto Molfetta)

Atakujący:
Gabriele Nelli (Trentino Volley)

Środkowi:
Thomas Beretta (Sir Safety Perugia)
Elia Bossi (Exprivia Nel Diritto Molfetta)
Enrico Diamantino (B-Chem Potenza Picena)
Daniele Mazzone (Altotevere Città di Castello)
Fabio Ricci (CMC Ravenna)

Przyjmujący: 
Luca Borgogno (Calzedonia Werona)
Iacopo Botto (Vero Volley Monza)
Michele Fedrizzo (Trentino Volley)
Pasquale Gabriele (CMC Ravenna)
Jacopo Massari (Copra Volley Piacenza)
Tiziano Mazzone (Trentino Volley)
Sebastiano Milan (Tonazzo Padova)
Alessandro Preti (Revivre Milano)
Giacomo Raffaelli (Club Italia)
Luigi Randazzo (Altotevere Città di Castello)

Libero:
Fabio Balaso (Tonazzo Padova)
Nicola Pesaresi (Calzedonia Werona)