O przygotowaniach do ME, historii występów w tych zawodach i tegorocznej postawie siatkarzy Czech – sprawdźmy, co słychać u naszych południowych sąsiadów przed Czempionatem Starego Kontynentu!

cvf.cz

Po tegorocznym występie w Lidze Światowej trener Zdeněk Šmejkal przyznał, iż zawody te ukazały pewne elementy do poprawy w jego drużynie. Jak powiedział Šmejkal, brakowało mocnej broni, jaką mogła być w jego ekipie zagrywka. Niejednokrotnie jego zawodnicy byli na parkiecie drużyną o porównywalnym lub lepszym przyjęciu od swoich przeciwników, jednak w statystykach przegrywali spotkania w elemencie ataku.

Zespół Czech zajął ostatecznie 16. miejsce w „Światówce”, kończąc występy na trzecim miejscu w niełatwej grupie D drugiej dywizji (Czesi stawiali sobie za cel zajęcie drugiej lokaty w grupie). Reprezentacja ta w World League musiała zmierzyć się z późniejszymi triumfatorami Ligi Światowej, Francuzami – w czterech meczach z trójkolorowymi Czesi ugrali zaledwie jednego seta. Nieco lepiej wyglądał ich bilans w spotkaniach z zespołami Korei Południowej – trzy zwycięstwa w czterech spotkaniach – oraz Japonii, z którą wygrali dwukrotnie.

fivb.com

Jak wyglądają przygotowania drużyny Šmejkala do Mistrzostw Starego Kontynentu? W ramach tych przygotowań Czesi sparowali ze Słowakami podczas siatkarskiego „Superweekendu” (4-5. września). Po porażce w pierwszym spotkaniu 1:3, w drugim odpłacili się wygraną 3:1. Skuteczniej niż w rozgrywkach Ligi Światowej, nasi południowi sąsiedzi powalczyli z drużyną Francji w dniach 11-12 września w Jabłońcu nad Nysą. W pierwszym meczu górą byli Francuzi, jednak drugie spotkane udało wygrać się w stosunku 3:2. Na plus reprezentacja Czech zapisała też sparingi z siatkarzami Chorwacji, wygrywając dwa mecze z trzech rozegranych.

Jak przyznaje trener reprezentacji Czech, głównym celem na nadchodzące Mistrzostwa jest dla tej drużyny wyjście z grupy. Nie jest to zadanie łatwe, gdyż w grupie A Czesi zmierzą się kolejno z reprezentacjami Holandii, Bułgarii i Niemiec. Reprezentacja Czech liczy więc na zajęcie jednego z trzech pierwszych miejsc w grupie i dalszą walkę w tych rozgrywkach. Według trenera Šmejkala najsilniejsi w grupie mogą okazać się gospodarze, Bułgarzy. Grupa A rozegra swoje spotkania w Sofii.

9. października 2015 – 16:30 – Czechy – Holandia

10. października 2015 – 19:30 – Czechy – Bułgaria

11. października 2015 – 16:45 – Niemcy – Czechy

fivb.com

Skład reprezentacji Czech na Mistrzostwa Europy 2015 prezentuje się następująco:

Rozgrywający: Pavel Bartoš (VSC Fatra Zlín), Jakub Janouch (VK Dukla Liberec)

Środkowi: Aleš Holubec (Nantes Rezé Métropole Volley), Jakub Veselý (Saint-Nazaire Volley-Ball Atlantique), Jiří Král (BOUC Volley), Radek Mach (VK Jihostroj Czeskie Budziejowice)

Atakujący: Michal Finger (VfB Friedrichshafen), David Konečný (Tours Volley Ball)

Przyjmujący: Kamil Baránek (Galatasaray SK Stambuł), Adam Bartoš (Tours Volley Ball), Petr Michálek (VK Jihostroj Czeskie Budziejowice), Fila Tomáš (VK Jihostroj Czeskie Budziejowice)

Libero: Martin Kryštof (Berlin Recycling Volleys), Daniel Pfeffer (VK ČEZ Karlovarsko).

Trener: Zdeněk Šmejkal

Gwiazdą drużyny nazywany jest David Konečný. Gracz, który może okazać się bardzo potrzebny swojemu zespołowi to środkowy Jiří Král. Zawodnik ten z przyczyn rodzinnych zmuszony był przerwać na miesiąc treningi z reprezentacją w czasie Ligi Światowej, jednak trener liczy na jego szybki i skuteczny powrót. Z powodu kontuzji zespół opuścił zawodnik Czeskich Budziejowic, Michal Kriško. W składzie zabrakło Jana Štokra.

Wróćmy jeszcze do historii. Występy reprezentacji Czech w ME rozpoczęły się tak naprawdę w 1995 roku. Wcześniej drużyna ta brała udział w Mistrzostwach jako zespół Czechosłowacji i to na ten czas przypadają jej największe sukcesy w tych zawodach. W swoich 16 startach w historii Czechosłowacja zdobyła 3 złote medale (1948, 1955 i 1958 rok) oraz 4 krążki srebrne (1950, 1967, 1971, 1985 rok). W roku 1981 siatkarze Czechosłowacji zajęli miejsce tuż poza podium.

fivb.com

Zespół Czech w swoim występie w roku 1995 uplasował się ostatecznie pośród drużyn w strefie 9-12. Dwa lata później było już znacznie lepiej – 6. miejsce w kwalifikacji końcowej Mistrzostw. Przełom wieków to czas najlepszej passy dla tej drużyny i dwukrotnie wywalczona lokata numer 4, a więc tuż poza podium w 1999 i 2001 roku (w 2001 roku Czesi startowali jako gospodarz zawodów). Ostatnie Mistrzostwa Europy przyniosły Czechom srogą lekcję i kolejno ostatnie, 16. miejsce w roku 2009, 10. miejsce dwa lata później w roku 2011 oraz miejsce numer 16 na ostatnich ME w roku 2013. W tym roku Czesi stają przed bardzo trudnym zadaniem – złamać któregoś ze swoich grupowych rywali i walczyć dalej w rozgrywkach. Życzymy wygranych, niespodzianek i dobrze zapisanej, nowej karty w historii występów drużyny Czech.