FIVB po raz kolejny chce wprowadzić zmiany w regulaminie. Jak wiadomo, nie zawsze wychodzą one na dobre. Tym razem władze Międzynarodowej Federacji Piłki Siatkowej nowe zasady przetestują podczas Mistrzostw Świata U-23 w Słowenii i Egipcie. Czy będą one korzystne? Mamy pewne wątpliwości. 

 

Na ostatnim kongresie FIVB w Szwajcarii, władze federacji wspólnie z trenerami pracowały nad nowymi zasadami w regulaminie, które miałyby wpłynąć na korzystniejszy odbiór siatkówki. Mają na celu sprawić, że ta dyscyplina sportu będzie atrakcyjniejsza zarówno dla kibiców, jak i stacji telewizyjnych. Jednym z najbardziej kontrowersyjnych pomysłów, jest powrót do starej formuły i skrócenie setów z 25 punktów do 15. Nowością natomiast byłoby rozszerzenie partii do maksymalnie 7. Te zasady zostaną sprawdzone podczas Mistrzostw Świata siatkarzy i siatkarek do lat 23 w Słowenii i Egipcie. Według brazylijskiego portalu globoesporte.globo.com zmiany w regulaminie sprawią, że w ten sposób skróci się czas rozgrywania meczów, a one same będą intensywniejsze i dynamiczniejsze. Takie widowiska mają być bardziej spektakularne zarówno dla kibiców w hali, jak i tych przed telewizorami.

Kolejnym pomysłem jest zlikwidowanie strefy między ławką rezerwowych, a boiskiem, gdzie w trakcie spotkania może przebywać trener. Szkoleniowcy podczas kongresu omawiali także zwiększenie limitu rezerwowych do 8, zmiany w systemie challenge oraz w przerwach technicznych. Na ten moment zostaną jednak przetestowane tylko dwie nowe zasady.

Propozycje przedstawione przez Międzynarodową Federację Piłki Siatkowej nie wszystkim się spodobały, ale mają również swoich zwolenników. Jednym z nich jest trener reprezentacji Brazylii kobiet, Ze Roberto. –  Jako szkoleniowcy prowadzący drużyny, mamy spore doświadczenie i widzimy, które pomysły się sprawdzają, a które nie. Przedstawiliśmy nasze uwagi i jesteśmy ciekawi, ile z nich sprawdzi się w praktyce. Myślę, że dzięki zmianom gra będzie dynamiczniejsza i bogatsza w opcje taktycznych. 

 

źródło: Polsatsport.pl