Międzynarodowa Federacja Piłki Siatkowej (FIVB) poinformowała we wtorek o zasadach kwalifikacji do mistrzostw świata kobiet i mężczyzn w 2018 roku.

W obu finałowych turniejach zagrają po 24 zespoły. Złotych medali bronić będą Amerykanki i Polacy. Obie ekipy oraz gospodarze mają zagwarantowany udział w czempionatach.

Mistrzostwa świata kobiet rozegrane zostaną w Japonii, a mężczyzn w Bułgarii i Włoszech. Eliminacje do siatkarskich mundiali mają rozpocząć się 15 maja 2016 roku i 15 października 2017. W eliminacjach do MŚ siatkarek wystartuje łącznie 130 reprezentacji w tym ekipa biało-czerwonych. W męskich kwalifikacjach wystartuje 140 drużyn.

FIVB zdecydowała też, że zarówno mistrzostwa kobiet jak i mężczyzn rozegrane zostaną według tych samych zasad, a każda drużyna rozegra od pięciu do maksymalnie trzynastu meczów w finałach, które mają być zaplanowane na 21 dni. Losowanie grup finałowych turniejów odbędzie się w grudniu 2017 według „serpentyny” na podstawie rankingu FIVB z 30 września 2017.

Poprzednie mistrzostwa świata rozegrane zostały we Włoszech (kobiety) i Polsce (mężczyźni).

ŹRÓDŁO: PZPS.PL