Final Six: Przed meczem Rosja – Polska

Mecz Polski z Rosją zainauguruje Final Six Ligi Narodów w Lille. Przed rozpoczęciem tego jakże ważnego pojedynku warto zapoznać się ze statystykami poprzednich spotkań obu drużyn i związanymi z nimi ciekawostkami.

Head To Head:

• Rosja (wliczając Związek Radziecki i Wspólnotę Państw Niepodległych) w głównych turniejach FIVB mierzyła się z Polską 50-krotnie. 32 razy górą była Sborna, a 28 meczów wygrali Polacy.
  • 26 maja w meczu fazy interkontynentalnej Ligi Narodów w Krakowie biało-czerwoni pokonali siatkarzy Siergieja Szlapnikowa w trzech setach.
  • Polska i Rosja mierzyły się ze sobą we wszystkich trzech ostatnich turniejach olimpijskich. W 2008 roku w Pekinie górą byli reprezentanci Polski, zaś w 2012 i w 2016 wygrywali Rosjanie.
  • W finale olimpijskim w Meksyku w 1976 roku zespół Huberta Jerzego Wagnera pokonał Związek Radziecki 3:2.

Rosja:

• Rosjanie zajęli drugie miejsce w fazie interkontynentalnej Ligi Narodów. Przed ostatnią kolejką plasowali się na pozycji lidera, ale przegrali z Francją i to Trójkolorowi triumfowali wygrali pierwszą rundę.
  • Od Pucharu Wielkich Mistrzów 2013 Rosja wszystkie siedem głównych turniejów FIVB kończyła poza podium.
  • Ostatnim głównym turniejem FIVB wygranym przez Sborną jest Liga Światowa 2013.
  • Zespół Siergieja Szlapnikowa stracił najmniej setów w fazie interkontynentalnej Ligi Narodów – tylko 14.
  • Dziewięć z jedenastu zwycięstw w Lidze Narodów Rosjanie odnieśli w trzech setach. Ostatnio taka sztuka udała się im podczas Lidze Światowej 2011.
  • Mistrzowie Europy mogą dziś przegrać drugi raz z rzędu w stosunku 3:0. Ostatni raz taki przypadek miał miejsce podczas Pucharu Świata 2015.
  • Dmitrij Muserski ze 185 “oczkami” na koncie zajmuje piątą pozycję w rankingu najlepiej punktujących siatkarzy Ligi Narodów. Środkowy Sbornej jest też najskuteczniejszym atakującym rozgrywek. Skończył aż 68% piłek.

Polska:

• Polacy zakwalifikowali się do Final Six jako ostatni po wygranej 3:0 z Australią na zakończenie fazy interkontynentalnej.
  • Ostatnim głównym turniejem FIVB, który biało-czerwoni ukończyli na podium, był Puchar Świata 2015,a ostatni wygrany turniej to mistrzostwa świata 2014.
  • Siatkarze Vitala Heynena przegrali cztery z ostatnich sześciu meczów Ligi Narodów, zaś wcześniej wygrali osiem z dziewięciu pierwszych spotkań.
  • Dziesięć meczów Polaków w Lidze Narodów rozstrzygało się w trzech setach. Biało-czerwoni zwyciężyli w siedmiu z nich, a w trzech schodzili z parkietu pokonani.
  • We wszystkich spotkaniach reprezentacji Polski w Lidze Narodów zwycięzca pierwszego seta wygrywał cały mecz.
  • Artur Szalpuk jest jedynym siatkarzem w polskim zespole, który przekroczył barierę stu punktów w Lidze Narodów. Przyjmujący uzbierał do tej pory 106 “oczek”.