Już za dwa dni usłyszymy pierwszy gwizdek sędziego inaugurujący LOTTO EUROVOLLEY POLAND 2017. W grupie C zmierzą się ze sobą Rosjanie, Bułgarzy, Słoweńcy i Hiszpanie, a mecze rozgrywane będą w krakowskiej TAURON Arenie.

DRUŻYNY:

» Bułgaria
Bułgarzy awansowali na tegoroczne mistrzostwa Europy dwa lata temu, kiedy wraz z Włochami byli współorganizatorami turnieju. Ogółem w mistrzostwach Starego Kontynentu brali udział 28 razy, podczas których zdobyli pięć medali (jeden srebrny i cztery brązowe). Nigdy nie udało im się wygrać turnieju. W tym roku Bułgarów mieliśmy okazję oglądać w rozgrywkach Ligi Światowej. Nie poszło im najlepiej – zakończyli zmagania na 9. miejscu, tuż za reprezentacją Polski. Trener Plamen Konstantinov z pewnością będzie starał się udowodnić, że jego drużyna poradzi sobie znacznie lepiej na  LOTTO EUROVOLLEY POLAND 2017. W zespole nie zabraknie takich nazwisk jak Tsvetan Sokolov, Todor Aleksiev, Nikolay Penchev, Georgi Bratoev, Viktor Yosifov i innych.

» Rosja
Po igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro nastąpiła zmiana na stanowisku pierwszego trenera reprezentacji Rosji – miejsce Władimira Alekny zajął Siergiej Szlapnikow. Rosjanie z pewnością nie są zadowoleni z wyniku, jaki osiągnęli dwa lata temu w Sofii. Zakończyli wówczas zmagania na 6. miejscu, tuż za Polską. W tym roku zapowiadają walkę o medale – trener Sbornej powiedział, że stworzył możliwie najsilniejszą drużynę na mistrzostwa Europy. I rzeczywiście, mimo iż kilku kluczowych zawodników zabraknie w rosyjskiej ekipie, skład wygląda bardzo solidnie. O medal powalczą m.in. Maksim Michajłow, Jegor Kliuka, Siergiej Grankin czy Artem Wolwicz. Rosjanie występowali w mistrzostwach Europy 28 razy i na przestrzeni lat zdobyli wiele medali w tym turnieju – aż 13 razy stanęli na najwyższym stopniu podium, 3 razy zajęli drugie miejsce, a 5 razy wrócili z brązowym krążkiem. Czy w tym roku uda im się dołożyć kolejny do swojej kolekcji?

» Słowenia
Słoweńcy dwa lata temu zajęli 2. miejsce w mistrzostwach Europy w Sofii, mogą więc uważać swój występ za udany. W tym roku w Krakowie nie będą mieli łatwej drogi, ale z pewnością powalczą z rywalami i spróbują awansować dalej. W mistrzostwach Starego Kontynentu brali udział 6 razy, a największym sukcesem było wspomniane wyżej srebro zdobyte dwa lata temu. Serbski szkoleniowiec Slobodan Kovač w marcu został nowym trenerem reprezentacji Słowenii. Będzie to dla niego kolejna szansa na zaprezentowanie efektów pracy z drużyną. Przypomnijmy, że w tegorocznej Lidze Światowej Słoweńcy występowali w II dywizji, którą wygrali. Z pewnością nie należy ich lekceważyć, gdyż jest to drużyna ambitna, w której znajdują się zarówno młodzi, jak i doświadczeni zawodnicy. Eksperci nie mają dużych oczekiwań wobec Słowenii – a właśnie to może im pomóc znaleźć się po raz kolejny w czołówce. W zespole Slobodana Kovača zagrają m.in. Tine Urnaut, Mitja Gasparini, Dejan Vincić, Alen Pajenk czy Jan Kozamernik. W drużynie zabraknie natomiast Klemena Cebulja – tuż przed najważniejszym turniejem w tym roku przyjmujący doznał urazu mięśni brzucha.

» Hiszpania
Hiszpanie walczyli w eliminacjach do LOTTO EUROVOLLEY POLAND 2017. Musieli uznać wyższość Niemców, którzy wygrywając grupę A bezpośrednio awansowali na mistrzostwa; Hiszpania natomiast musiała zmierzyć się w barażach z Grecją. Wygrana w trzech setach pozwoliła im na uczestnictwo w tegorocznej edycji ME. W Lidze Światowej zajęli 2. miejsce w III dywizji. Reprezentacja Hiszpanii w mistrzostwach Europy brała udział 8 razy, podczas których w 2007 roku udało im się stanąć na najwyższym stopniu podium i zdobyć złoty medal. Obecnie jednak jest to zupełnie inna drużyna, „na papierze” to najsłabszy uczestnik krakowskiej grupy EUROVOLLEY. W składzie znajduje się kilku młodych zawodników – m.in. Andrés J. Villena, Juan Manuel González, a także wielu doświadczonych graczy – jak Sergio Noda Blanco, Miguel Ángel de Amo czy Daniel Rocamora.

HALA
Mecze grupy C rozgrywać się będą w TAURON Arenie Kraków. Rosjanie z pewnością mają przewagę pod tym względem, gdyż około półtora tygodnia temu trenowali i rozegrali już trzy mecze w tej hali, podczas XV Memoriału Huberta Wagnera. TAURON Arena jest największą halą w Polsce – trzy poziomy widowni mieszczą 15 030 osób. Oprócz meczów grupy C, w krakowskiej hali rozegrane zostaną również półfinały (2 września) oraz mecz o 3. miejsce i finał (3 września).

Szczegółowy terminarz grupy C znajdziecie TUTAJ.

źródło: opracowanie własne na podstawie lottoeurovolley2017.com,  tauronarenakrakow.pl