Wielka siatkarska impreza zbliża się już wielkimi krokami, więc trzeba się na nią dobrze przygotować. W Szczecinie zapowiada się bardzo ciekawie, zagrają tam bowiem Włosi, Niemcy, Czesi i Słowacy. Z pewnością w Hali Azoty nie zabraknie dobrego volleya oraz wielkich emocji. Pokrótce zaprezentuje Wam co się może dziać w Szczecinie. 

Prezentacja drużyn

Włochy

Tę ekipę każdy dobrze zna i za wiele o niej mówić nie trzeba. Jest to aktualnie czwarty zespół w rankingu FIVB oraz drugi rankingu CEV. Będzie to dla nich dwudziesty ósmy start na tego typu zawodach. Włosi zdobyli wiele medali na najważniejszych siatkarskich imprezach. Sześciokrotnie byli Mistrzami Europy, czterokrotnie zdobywali srebro w tych zawodach, a trzykrotnie stawali na najniższym stopniu podium. Podczas ostatnich Mistrzostw Europy Włosi ulegli w półfinale reprezentacji Słowacji, z kolei w meczu o trzecie miejsce pokonali Bułgarów. W tegorocznych Mistrzostwach Europy reprezentacja z półwyspu Apenińskiego ponownie spotka na swej drodze Słowaków, którzy z pewnością chcieliby powtórzyć sukces sprzed dwóch lat. Niestety Włosi przyjadą na te mistrzostwa w znacznym osłabieniu. Ze względu na konflikt z władzami federacji włoskiej w Szczecinie nie pojawi się Ivan Zaytsev – zdecydowana gwiazda, lider drużyny, oraz druga ikona włoskiej reprezentacji – Osmany Juantorena, który postanowił odpocząć od gry w kadrze. Czy to jednak oznacza, że Włosi przyjadą do Polski aż tak osłabieni? Mimo że dwa filary tej reprezentacji nie pojawią się na zawodach, Włosi dysponują innymi świetnymi zawodnikami, którzy zdobywają coraz więcej doświadczenia na światowych parkietach np. Lucca Vettori, Filippo Lanza czy Matteo Piano. Ci zawodnicy z pewnością będą odpowiedzialni za jakość prezentowanej gry włoskiej reprezentacji podczas zawodów.

Niemcy

Nasi zachodni sąsiedzi po zjednoczeniu Niemiec występowali już trzynaście razy w Mistrzostwach Europy, dziesięciokrotnie jako NRD oraz sześciokrotnie jako RFN. Najwyższym miejscem reprezentacji Niemiec na tej imprezie to czwarte miejsce. Reprezentacja Niemiec aktualnie zajmuje jedenastą lokatę w rankingu FIVB oraz siódmą w rankingu CEV. Zdecydowanie liderami tej reprezentacji są tacy zawodnicy jak Denys Kaliberda oraz Lucas Kampa. Chociaż na tegorocznych mistrzostwach pojawi się Georg Grozer – lider reprezentacji Niemiec ostatnich lat, bardzo mile widziany zawodnik na polskich parkietach. Poza tym mimo że trener Giani podał skład czternastu graczy już pod koniec lipca, to kontuzje Bogaczewa i Reicherta (obaj przyjmujący) pokrzyżowały mu plany. W ich miejsce powołanie dostali Linus Weber i libero Iwan Batanow.

Słowacja

Zdecydowanie Słowacja należy do tych zespołów, które mogą zaskoczyć. Już ośmiokrotnie występowali na Mistrzostwach Europy i nawet trzykrotnie stawali na najwyższym stopniu podium oraz trzykrotnie zajmowali drugie miejsce. Aktualnie zajmują dwudzieste dziewiąte miejsce w rankingu FIVB a z kolei w rankingu CEV dwunastą lokatę. Liderami zespołu ze Słowacji są siatkarze tacy jak Peter Mlynarcik (atakujący) czy Matej Patak (przyjmujący). W ostatniej chwili z kadry wypadli rozgrywający Filip Palgut i przyjmujący Tomas Halanda. Zawodnik GKS Katowice Emanuel Kohut – po raz pierwszy wystąpi w roli kapitana reprezentacji. Poza tym nie zabraknie w kadrze słowackiej debiutantów. Do ich grona należą: Peter Mlynarcik, Marcel Lux, Martin Turis i Michal Petras.

Czechy

Czesi mają za sobą już dziewięć startów w Mistrzostwach Europy. Aktualnie zajmują dwudzieste siódme miejsce w rankingu FIVB oraz trzynaste w rankingu CEV. Ich najwyższa lokata w tych zawodach to czwarte miejsce. Aktualnie trenerem Czech jest Michal Nekola a jego asystentem Martin Demar. Filarami reprezentacji Czech są tacy zawodnicy jak Jakub Vesely (środkowy) czy Jan Hadrava (atakujący). No trener czeskiej reprezentacji jedzie jednak na te zawody z dużą dawką motywacji, o czym świadczą jego słowa: “Wszystkie trzy mecze w grupie będą dla nas kluczowe. Jedziemy na ten turniej wygrywać najwięcej jak się da. Słowacja to nasz odwieczny rywal, ten mecz to niemal derby. Z kolei Niemcy to nasz tradycyjny rywal na mistrzostwach Europy i dobrze byłoby z nimi w końcu wygrać. Ostatnim rywalem będą srebrni medaliści z Rio, Włosi. Dla nas będzie to ogromne wyzwanie, żeby ich pokonać”.

Hala

Wszystkie spotkania rozegrane zostaną w Szczecinie w Hali Azoty. Jest to wielofunkcyjna hala widowiskowo-sportowa mieszcząca się na os. Zawadzkiego-Klonowica. Hala może pomieścić 5027 osób. Azoty Arena pozwala na organizację różnego rodzaju imprez sportowych od lekkoatletyki przez piłkę ręczną, siatkówkę, koszykówkę, tenis, tenis stołowy, badminton, sporty walki, szermierkę aż po gimnastykę sportową. Obiekt ten jest przystosowany również do organizowania spektakli teatralnych i kinowych, koncertów, wystaw i konferencji. Na co dzień z hali korzystają dwie siatkarskie drużyny, Chemik Police oraz Espadon Szczecin.

Zapraszamy również do zapoznania się ze szczegółowym terminarzem grupy A. Znajdziecie go TUTAJ.