Dzisiejszy dzień jest szczególny dla wszystkich siatkarskich kibiców. Dokładnie 122 lata temu William G. Morgan wygłosił w sali YMCA (Young Men’s Christian Association) na amerykańskim Holyoke wykład o nowej dyscyplinie. Największy wpływ na rozwój siatkówki w czasach jej powstania miała właśnie grupa młodych chrześcijan. 

Tworząc nową dyscyplinę, Morgan wykorzystał przepisy piłki ręcznej, baseballa i koszykówki, a liczba graczy początkowo była nieograniczona. Poza granicami USA siatkówka zaczęła stawać się popularna w 1900 roku.

Pierwszy większy turniej międzynarodowy został rozegrany w 1913 roku w Azji, zaś 9 lat później próbowano zgłosić siatkówkę do turnieju olimpijskiego. Ostatecznie dyscyplina pojawiła się w programie dopiero w 1964 roku na Igrzyskach w Tokio. W dotychczasowych startach olimpijskich polskie kadry zdobyły trzy medale – mężczyźni sięgnęli po złoto w 1976 roku, a panie dwukrotnie zdobyły brązowe krążki (w 1964 i 1968 roku).

W 1947 roku powstała Międzynarodowa Federacja Piłki Siatkowej (FIVB). Tworzyło ją wtedy czternastu członków-założycieli: Belgia, Brazylia, Czechosłowacja, Egipt, Francja, Holandia, Włochy, Jugosławia, Polska, Portugalia, Rumunia, USA, Urugwaj i Węgry. Pierwszym prezydentem w historii został Francuz Pual Libaud, a funkcję jednego z wiceprezydentów pełnił nasz rodak, Zygmunt Nowak. Dziś FIVB liczy 222 członków, którzy zrzeszeni są w pięć kontynentalnych konfederacji: Afryka (54), Azja (65), Europa (56), NORCECA (35) i Ameryka Południowa (12).

Do Polski siatkówka dotarła dzięki wspomnianej YMCA, a pierwszy pokazowy mecz miał miejsce w Warszawie w 1919 roku. Dekadę później, także w stołecznym mieście odbyły się pierwsze w historii mistrzostwa naszego kraju. Triumfatorem okazała się wtedy drużyna YMCA Łódź, drugą lokatę zajął AZS Warszawa, a na trzecim stopniu podium uplasował się Sokół Macierz Lwów.

W 1974 roku na mistrzostwach świata w Meksyku reprezentacja Polski pod wodzą Huberta Jerzego Wagnera po raz pierwszy zwyciężyła w  czempionacie globu. Dwa lata później ta sama drużyna sięgnęła po mistrzostwo olimpijskie. W 2014 roku polscy siatkarze prowadzeni przez Stephane’a Antigę powtórzyli wyczyn kadry Wagnera i zostali mistrzami świata, pokonując w wielkim finale Brazylijczyków 3:1.

źródło: pzps.pl