Już 16-ego maja rozpocznie się 26. edycja Ligi Światowej. Wśród uczestników tego turnieju jest także Portugalia. Czy drużyna zajmująca obecnie 27. miejsce w rankingu czymś nas zaskoczy?

fot.fivb.org

fot. fivb.org

Reprezentacja Portugalii w piłce siatkowej mężczyzn – brzmi nieco egzotycznie? Nawet zapalonym fanom siatkówki nie jest łatwo wymienić podstawowych zawodników tej kadry, nazwiska jej szkoleniowca czy aktualne miejsce w rankingu FIVB. I choć ciężko spodziewać się, aby Portugalia mocno zamieszała w rozgrywkach Ligii Światowej, warto poświęcić jej chwilę uwagi, choćby dlatego, że średnia wieku w tej ekipie to w przybliżeniu tylko 25 lat. Portugalia stawia na świeżość!

27. miejsce w rankingu FIVB może nie brzmi zbyt imponująco, ale należy uczciwe zauważyć, że Portugalia zanotowała spory awans z 38 miejsca od startu w Lidze Światowej 2014. Jeśli chodzi o sukcesy portugalskiej drużyny to należy jeszcze wymienić brąz (2009), srebro (2007), złoto (2010) Ligi Europejskiej i… to by było na tyle.

W tegorocznej edycji Ligi Światowej Portugalia rywalizuje w grupie E. Swoje występy z turnieju rozpocznie meczem z Holandią już w najbliższy weekend w Matosinhos. Następnie z dniach 5-6 czerwca Portugalczycy zmierzą się na wyjeździe z Finlandią, a potem przeniosą się do Belgii (12-13 czerwca) oraz do Holandii (19-20 czerwiec). Na przełomie czerwca i lipca Portugalia będzie już grała tylko u siebie – najpierw z Belgią (27-28 czerwca), a potem z Finami (4-5 lipca).

Chłodna analiza „na papierze” zawodników reprezentacji Portugalii prowadzi do dwóch wniosków. Po pierwsze, jest to zespół, który w swoim składzie ma w większości młodych siatkarzy (urodzonych nawet w 1997 roku), których uzupełniać ma kilku bardziej doświadczonych zawodników jak na przykład kapitan zespołu, 37-letni Joao Jose, co może stanowić zarówno o sile tego zespołu, jako i jego słabości. Sam szkoleniowiec Portugalii, Hugo Silva, dostrzega w tym jednak dużo pozytywów. Jeszcze w czasie przygotowań do sezonu powiedział: „Ważne jest, żeby zwrócić uwagę na wysiłki podejmowane przez Portugalską Federację Siatkówki w zebraniu, po raz pierwszy, prawie dwóch zespołów w jednoczesnej pracy. Grupa ta będzie podzielona na dwie części, jedną złożoną z młodych, utalentowanych i perspektywicznych zawodników, którzy nie pokazali jeszcze swojej wartości, ale mają potencjał, żeby osiągnąć najwyższy poziom w ciągu dwóch-trzech lat”.

fot. cev.lu

Drugą błyskawicznie nasuwającą się na myśl rzeczą jest przynależność klubowa Portugalczyków. Nie jest to jednak wniosek optymistyczny, ponieważ, z wyjątkiem Miguela Rodrigues’a grającego w Coprze Piacenzie, wszyscy grają w ligach drugiego rzędu.

Wiadomo jednak, że statystyka statystyką, a życie życiem. Często mówi się, że to nie nazwiska grają na boisku i może właśnie to będzie kluczem do sukcesu Portugalczyków? 21-letni Afonso Guerreiro nie może doczekać się już rywalizacji: „Kiedy grałem jeszcze w drużynie juniorów to zawsze chciałem trafić do seniorów, więc kiedy otrzymałem propozycję od Hugo Silvy byłem niezwykle podekscytowany. Będę grać z najlepszymi, co da mnie i moich młodszych kolegów jest doskonałą okazją do dalszego rozwoju. Nie mogę się doczekać rywalizacji z takimi zespołami jak Holandia, Belgia czy Finlandia, ponieważ mają w swoich składach zawodników, których zazwyczaj widuje się tylko w telewizji.”

Ten turniej rozpoczyna się dla nas bardzo wcześnie i to będzie przede wszystkim okazja dla młodszych zawodników do rozwoju i rywalizacji na tym poziomie, co wydaje mi się, że jest marzeniem każdego sportowca. To będzie ważny moment w odnowieniu zespołu. Miejmy nadzieję, że wykorzystają oni szansę i Portugalia będzie korzystać z szerokiej kadry na ten rok”- powiedział trener, Hugo Silva, który tymi słowami potwierdza, że Portugalia, jak większość zespołów na dorobku, stawia przede wszystkim na rozwój swoich młodych zawodników, a Ligę Światową traktuje jako wyzwanie. Jak sobie z nim poradzi, przekonamy się już niedługo.

Skład reprezentacji Portugalii:

Ivo Casas, Marcel Gil, Joao Oliveira, Miguel Rodrigues, Hugo Gaspar, Joao José, Filipe Sousa, Lourenço Martins, Tiago Violas, Bruno Cunha, Marco Ferreira, Valdir Sequeira, José Roberto Vieira, André Lopes, Alexandre Ferreira, Afonso Guerreiro, Diogo Pereira, Dinis Alves, Fabrício Silva, Filip Cveticanin, Joao Fidalgo, Sebastiao Leao

Trener: Hugo Silva

Kapitan zespołu: Joao Jose