Jeśli zakwalifikujemy się do Igrzysk Olimpijski, to W Rio zdobędziemy medal – powiedział Vital Heynen przed nadchodzącym turniejem.

Reprezentacja Niemiec w piłce siatkowej do tej pory trzykrotnie brała udział w Igrzyskach Olimpijskich. Po raz pierwszy w  1972 roku, kiedy Niemcy były gospodarzem turnieju, wtedy ukończyli zawody na 11. miejscu. Kolejna szansa na reprezentowanie barw narodowych w tych międzynarodowych rozgrywkach nastąpiła w 2008 roku (9. miejsce) i 2012 roku (5. miejsce). Wkrótce podopieczni trenera Heynen staną przed możliwością, aby po raz czwarty wziąć udział w Igrzyskach, a przy tym poprawić poprzednie rezultaty.

Największym osiągnieciem minionego roku drużyny reprezentującej niemiecki kraj jest złoty medal wywalczony na Igrzyskach Europejskich, które odbyły się w Baku. W meczu finałowym Niemcy potrzebowali czterech setów żeby pokonać Bułgarów. W 2014 roku nasi zachodni sąsiedzi sięgnęli po brązowy medal Mistrzostw Świata. W każdym rokiem widać znaczny progres w zespole, który aspiruje po coraz wyższe cele.

W Berlinie nieobecny będzie atakujący, Jochen Schöps, który przeszedł operację barku. – Jest mi przykro, że Jochen nie zagra, jego wielkim pragnieniem było, aby poprowadzić reprezentację do trzecich z rzędu Igrzysk Olimpijskich. – przyznał trener Heynen.

Drużyna rozpoczęła przygotowania do turnieju 26 grudnia. W obu meczach kontrolnch z reprezentacją Rosji Niemcy ulegli 1:3.

Ze względu na krótki okres przygotowań Vital Heynen jak najdłużej zwlekał z podaniem nazwisk czternastu graczy, którzy wystąpią w turnieju kwalifikacyjnym. – Wiele może się wydarzyć, gracze mogą ulec kontuzji, bądź rozchorować się, dlatego z decyzją o ostatecznym składzie będę czekał, jak najdłużej. Listy powołanych graczy można spodziewać się nawet 3 stycznia. – oznajmił szkoleniowiec.

W pierwszej fazie turnieju drużyna prowadzona przez Vitala Heynena zmierzy się z reprezentantami Polski, Serbii i Belgii.

Zobacz również:
-> Berlin 2016: Terminarz reprezentacji Polski
-> Terminarz i wyniki [Berlin]: Turniej kwalifikacyjny do IO2016
-> Plan transmisji turnieju kwalifikacyjnego do IO 2016
-> Terminarz i wyniki [Ankara]: Turniej kwalifikacyjny do IO2016