Włodarze ligi postanowili wprowadzić kolejne zmiany w formule rozgrywania meczów w najwyższej klasie rozgrywkowej. Jedną z nich będzie zapowiadana od dawna rezygnacja z dziesięciominutowej przerwy po drugim secie i zastąpienie jej pięciominutowymi po każdej rozegranej partii. To jednak nie koniec zmian, które na celu mają m.in. nieco skrócić poszczególne spotkania

W najbliższym sezonie nie będzie również przerw technicznych. Do dyspozycji szkoleniowców pozostaną przerwy na żądanie. Zgodnie z nowymi wytycznymi czas pomiędzy gwizdkiem kończącym jedną akcję, a nakazującym wykonanie zagrywki będzie wynosił nie dłużej niż 12 sekund. Czas ten będzie mógł się wydłużyć w sytuacji, gdy boisko będzie wymagało wytarcia, będzie dokonywana zmiana zawodnika lub też trener poprosi o czas dla swojej drużyny. Również przedstawiciele telewizji będą mogli poprosić o nieco dłuższą przerwę na wyemitowanie powtórki danej akcji. Jeśli żadna z powyższych możliwości nie zaistnieje zawodnik z drużyny wygrywającej poprzednią akcję będzie musiał niezwłocznie udać się w miejsce wykonania zagrywki i natychmiast otrzymać piłkę do jej wykonania. W zbliżającym się sezonie do dyspozycji zawodników będzie pięć piłek, którymi będą mogli grać. Za opóźnianie gry pierwszy sędzia będzie zmuszony do upomnienia drużyny zagrywającej. Drugie upomnienie za opóźnianie gry w meczu dla danej drużyny automatycznie oznaczać będzie przyznanie punktu oraz prawa do wznowienia gry dla rywali.

W nowym sezonie nie będzie również z linii oddzielającej miejsce na poruszanie się dla trenera. Podobną sytuację mieliśmy już w niedawno zakończonych rozgrywkach Ligi Narodów. Trener będzie mógł się poruszać w strefie od przerywanej linii aż do kwadratu dla zawodników rezerwowych o ile nie będzie to przeszkadzało w rozgrywaniu poszczególnych akcji.

Kolejną zmianą będzie poszerzenie liczby numerów, jakie zawodnicy będą mogli nosić na koszulkach. W myśl nowych przepisów od teraz będzie można umieszczać na nich numery w zakresie 1 – 99. Zrezygnowano również z tabliczek z numerami stosowanymi dotychczas do zmian. Szczegółowa procedura dokonywania zmian na boisku będzie podana wkrótce.

Wszystkie opisane zmiany dotyczyć będą zarówno PlusLigi jak i Ligi Siatkówki Kobiet.