XIII Memoriał Huberta Jerzego Wagnera rozpocznie się już w sobotę. Organizatorzy, reprezentacje biorące udział w tej imprezie i sami kibice mają czas na ostatnie szlify. Co czeka nas tym razem? Czym zaskoczy nas kolejna edycja? Jakie atrakcje zastaniemy w Toruniu?

13 marca minęła trzynasta rocznica śmierci wybitnego szkoleniowca, który na stałe zapisał się w historii polskiej siatkówki. Jako trener był twórcą największych sukcesów tej dyscypliny w naszym kraju. Surowy i wymagający – tak w dwóch słowach można opisać Huberta Jerzego Wagnera. Konsekwencja była też jego maksymą, dzięki czemu uzyskał pseudonim “Kat”. Z męską reprezentacją zdobył złoto Mistrzostw Świata w Meksyku w 1974 roku, a rok później srebrny medal Mistrzostw Europy. To on przed olimpiadą w Montrealu zapowiedział, że przywiezie krążek z najcenniejszego kruszcu i słowa tego dotrzymał. Jako siatkarz zagrał w 194 meczach drużyny narodowej, z którą zdobył brąz Mistrzostw Europy w 1967 roku.

Rok po jego śmierci zorganizowano pierwszy memoriał upamiętniający Huberta Jerzego Wagnera. Tradycję kontynuuje się do dzisiaj i tak w tym roku będziemy świadkami trzynastej już edycji turnieju! Przez te wszystkie lata pięciokrotnie triumfowali Polacy, dwa razy Holendrzy, Rosjanie, Włosi, Brazylijczycy i Niemcy. Jak będzie w tym roku? Kto wygra trzynastą edycję? Czy Polacy znów staną na najwyższym stopniu podium, podobnie jak w ubiegłym roku w Krakowie? Nie ulega wątpliwości, że dla siatkarzy turniej ten będzie ostatnim sprawdzianem formy biało-czerwonych przed wrześniowym Pucharem Świata a dla francuskiego duetu szkoleniowców ostatnią szansą, by zobaczyć kogo zabrać ze sobą do Kraju Kwitnącej Wiśni.

Obsada turnieju, zresztą jak co roku, gwarantuje emocje na najwyższym poziomie. Jak podkreślają organizatorzy, do tej pory tylko dwie drużyny znajdujące się  obecnie w najlepszej “15” rankingu FIVB nie wystąpiły w Memoriale Huberta Jerzego Wagnera: Stany Zjednoczone i Francja. Po tegorocznej edycji zostanie więc tylko USA, ponieważ Trójkolorowi są uczestnikami XIII edycji. W dotychczasowych turniejach wzięły udział 24 reprezentacje z pięciu kontynentów.

fot. FIVB

Wydawać by się mogło, że Memoriał Huberta Jerzego Wagnera to tylko turniej towarzyski, bez większego znaczenia dla reprezentacji biorących w nich udział. Nic jednak mylnego, każda drużyna, która przyjeżdża do Polski deklaruje, że za rok chętnie weźmie udział w kolejnej edycji. Organizatorzy mają więc nie lada ból głowy związany z doborem zestawienia drużyn. O popularności tego turnieju świadczy też fakt, że rekord oglądalności memoriałowego pojedynku wśród telewidzów padł podczas IX Memoriału w Katowicach, kiedy to 4 500 000 widzów śledziło starcie między Polską a Rosją. Do tej pory na żywo 200 000 kibiców obejrzało mecze turnieju, co daje średnią prawie 17 000 na każdy turniej! Rekord frekwencji na trybunach padł rok temu w Krakowie. Liczba 15 000 widzów jest tylko potwierdzeniem, że na Memoriał Wagnera warto pojechać! Wspomnienia bowiem zostają na całe życie. Znakomita atmosfera, mnóstwo atrakcji, świetna organizacja i przede wszystkim najlepsi siatkarze – tak w skrócie można scharakteryzować ten turniej! Kto jeszcze nie miał okazji wziąć w nim udziału, powinien nadrobić to jak najszybciej!

W Toruniu organizatorzy zaplanowali mnóstwo niespodzianek dla kibiców. Jedną z nich będzie siatkarskie muzeum przywiezione przez Grzegorza Szewczyka, właściciela Volley Bajki. A w nim zobaczymy aż trzy puchary Mistrzostw Świata Polaków! – Ciekawa historia, bo puchar z Meksyku jest zdublowany. Będą wszystkie medale, jakie w historii zdobywały polskie siatkarki i siatkarze. Przyjadą wszystkie koszulki reprezentacji od lat 70. aż do współczesnych. Podobnie ze zdjęciami zespołu narodowego. Będzie dużo atrakcyjnych, szalonych wręcz rzeczy dla kibiców. – zapowiada Grzegorz Szewczyk. Muzeum Siatkarskie oraz stoisko z książką „Kat” będą zlokalizowane w hallu głównym Areny Toruń.

Skoro mowa już o książce, to warto sięgnąć po kilka słów od syna legendarnego trenera, Grzegorza. – Pisząc tę książkę z Krzyśkiem Mecnerem założyliśmy, że piszemy tylko prawdę. Zresztą tak zostałem przez rodziców wychowany, żeby mówić prawdę. To nie jest słodka laurka, ale pokazanie ile kosztowało nas to wszystko. To poświęcenie i tego konsekwencje. Są ciekawostki, jest realizm. Ciężko mi się wypowiadać o swojej książce, ale podobno fajnie się czyta. Mam nadzieję, że przy okazji Memoriału i obecności zawodników ze Złotej Drużyny, uda nam się wspólnie spotkać z czytelnikami. Będzie okazja, żeby przekazać tamtą atmosferę. Oczywiście przy stoisku też będę obecny, więc można przyjść, dopytać – zapraszam serdecznie!

XIII Memoriał Huberta Jerzego Wagnera zacznie się w sobotę. Imprezę otworzy mecz pomiędzy zwycięzcami tegorocznej Ligi Światowej, Francuzami, a Iranem, który przegrał rywalizację z Polakami o drugie miejsce w grupie i tym samym nie mógł polecieć na finał do Rio de Janeiro. Biało-czerwoni najpierw zagrają z Japończykami, potem z podopiecznym Slobodana Kovaca, a na zakończenie imprezy będą mieli szansę zrewanżować się drużynie Les Bleus za porażkę z Brazylii.

Co o rywalach myśli Grzegorz Wagner? – Francuzi – bardzo dobra obrona i szybka gra. Japończycy – trochę Azji, ale trochę się to zmienia. Kadrę przejął trener pochodzenia japońskiego, ale wychowany w Stanach Zjednoczonych. Od kilku miesięcy widać już u nich elementy siatkówki amerykańskiej. Iran z kolei to – poza Polską – zespół, którego gra bardzo mi odpowiada. Myślę, że ten zespół zadomowi się w czołówce światowej na lata, bo ma naprawdę fajnych zawodników. Reasumując – myślę, że poziom i emocje – gwarantowane.

Konfrontacje naszej reprezentacji z rywalami będą więc świetnym przetarciem i jednocześnie ostatnią szansą na poprawę mankamentów przed Pucharem Świata w Japonii (8-23 września), który jest kwalifikacją olimpijską i co podkreślali wszyscy zgodnie, najważniejszym celem do osiągnięcia w tym roku!

Czas na próby pomału się kończy. Nadchodzi czas decyzji i ostatecznej walki o możliwość wyjazdu za rok do Rio. Puchar Świata to 11 meczów w 15 dni. Tam nie będzie czasu na poprawki i odpoczynek. Mecz za meczem, tytaniczny wysiłek, którego zwieńczeniem może być bilet na Igrzyska Olimpijskie! Oby XIII Memoriał Huberta Jerzego Wagnera był dobrym prognostykiem przed najważniejszymi starciami w tym roku!

Przypomnijmy jeszcze plan gier XIII Memoriału Huberta Jerzego Wagnera:

22 sierpnia (sobota)

18.00 Iran – Francja
20.30 Polska – Japonia

23 sierpnia (niedziela)

17.00 Japonia – Francja
19.30 Polska – Iran

24 sierpnia (poniedziałek)

18.00 Japonia – Iran
20.30 Polska – Francja