W czasie odbywającego się w Sofii  XXXVI Kongresu Europejskiej Konfederacji Piłki Siatkowej – CEV wybrano nowego prezydenta. Został nim Serb – Aleksandar Boricić.

 

Wśród 55 głosujących Aleksandar Boricić otrzymał 31 głosów, natosiast Andre Meyer z Luksemburga, dotychczasowy szef CEV – 21 głosów, trzy głosy były nieważne.

Polscy przedstawiciele – Paweł Papke – Prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej i Konrad Piechocki – Członek Prezydium PZPS, Prezes PGE Skra Bełchatów oddali swoje głosy na  Boricicia, który deklaruje, że CEV będzie wzmacniała pozycję siatkówki w Europie i na świecie. Nowy prezydent powiedział, że jego pierwsza zagraniczna wizyta odbędzie się do Polski. Będzie to miało miejsce już w przyszły weekend 23-24 października w związku z turniejem „Giganci siatkówki” w Szczecinie.

– Aleksandar Boricić to wybór dający szansę na zdynamizowanie CEV i skuteczną promocję siatkówki na naszym kontynencie. Poparliśmy tę kandydaturę, bowiem Polska jest i zamierza pozostać motorem napędowym siatkówki w wymiarze międzynarodowym. W naszym, polskim interesie jest by rozwój siatkówki miał wymiar globalny – stwierdził Paweł Papke, Prezes PZPS.

– Tak, jak mówiłem przed Kongresem: Polska nie może być enklawą na globalnej mapie siatkówki. Zadaniem i korzyścią dla polskiej siatkówki jest zrównoważony, ale konsekwentny rozwój dyscypliny w wymiarze międzynarodowym. Musimy promować siatkówkę. Może nie osiągniemy poziomu popularności piłki nożnej, ale równajmy do koszykówki, czy piłki ręcznej. Aleksandar Boricić ma tego świadomość i takie stawia sobie i CEV wyzwanie a polską federację postrzega, jako lidera zmian. Dlatego w pierwszej kolejności pojawi się w Polsce – dodaje Konrad Piechocki, Prezes PGE Skra Bełchatów.

Aleksandar Boricić urodził się w 1948 roku w Belgradzie. Zagrał w 103 meczach w barwach reprezentacji Jugosławi. Po zakończeniu sportowej kariery objął funkcję trenera, a w latach 1992 – 2015 roku pełnił funkcję prezesa rodzimej federacji. Był on w przeszłości jednym z prekursorów założenia Bałkańskiego Związku Siatkówki, a później został wiceprzewodniczącym CEV i FIVB.