Gdynia po raz dwunasty gości zawodników grających w siatkówkę plażową oraz beach soccera, reprezentujących uczelnie z całego kraju. Jak co roku w połowie lipca rozegrają oni szereg spotkań w ramach Akademickiego Pucharu Polski.

fivb.org

W tym roku ponownie pojawiło się sporo silnych par, szczególnie w turnieju męskim. Gościmy tegorocznych medalistów mistrzostw Europy, które odbyły się pod koniec czerwca na Cyprze – komentuje obsadę turnieju organizator Maciej Samsonowicz.

W poniedziałkowe przedpołudnie rozegrano mecze o rozstawienie w turnieju głównym kobiet i mężczyzn. Po południu odbyły się spotkania fazy zasadniczej rozgrywek pucharowych. Dobrą formę prezentuje w Gdyni powracający po kontuzji Mateusz Zarankiewicz. Ciekawie zapowiadają się wtorkowe pojedynki dwójek Poskier/Sutyniec i Łabuz/Dudek oraz Ogórek/Wawrzyńczyk i Andrys/Manios. Adam Andrys i Adam Manios wywalczyli w niedawno zakończonych mistrzostwach Starego Kontynentu srebrny medal, natomiast Stanisław Wawrzyńczyk ma na swoim koncie brąz, który zdobył grając w parze z Piotrem Ilewiczem.

W rozgrywkach pań ciekawie zapowiada się  wtorkowy pojedynek dwójki Adamska/Pilarek, która zamierzy się z Agatą Oleksy oraz Mariką Babczyńską. Zdecydowanymi faworytkami lipcowych zmagań są Dorota Strąg i Katarzyna Kociołek, reprezentantki Polski i wicemistrzynie Europy do lat 22.

Faworytem turnieju jest para Strąg/Kociołek, która zapewne powalczy o podium z dwójką Babczyńska/Oleksy. Niespodziankę może sprawić duet prawniczek: Aleksandra Zdon i Magdalena Radkowiak – Kiedacz. Zawodniczki grają w takim zestawieniu pierwszy raz. Akademicki Puchar Polski nie ogranicza się jedynie do występów studentów. Mogą w nim startować wszyscy członkowie AZS niezależnie od wieku – dodaje Samsonowicz.

W poniedziałek poza siatkówką plażową rozegrano mecze beach soccera. Do turnieju zgłosiły się trzy zespoły damskie oraz siedem męskich. W pierwszym dniu odbyło się szesnaście spotkań w obu kategoriach, a już jutro będą miały miejsce ostateczne rozstrzygnięcia.

W zeszłym roku na gdyńskiej plaży triumfowali przedstawiciele Trójmiasta – AZS Gdańsk. W tym przyjechała silna reprezentacja z Łodzi, składająca się z aż czterech zespołów. Na tym turnieju można spotkać nie tylko ligowców, ale również zawodników grających w kadrze Polski. Organizatorzy kładą duży nacisk na integrację, jednak mimo to poziom zawodów jest bardzo wysoki – ocenia po pierwszym dniu zmagań piłkarzy przedstawiciel zespołu AZS Łódź Paweł Plichta.