Liga Światowa stworzona została by zwiększyć ilość rozgrywek o zasięgu interkontynentalnym, w czasach gdy takie imprezy rozgrywane były jedynie w ramach Igrzysk Olimpijskich i Mistrzostw Świata. Tegoroczny turniej zostanie rozegrany po raz 26. a jego prestiż z roku na rok wzrasta.

Pierwsze rozgrywki Ligi Światowej odbyły się w 1990 roku.  W jej premierowej odsłonie uczestniczyło jedynie 8 drużyn. Debiutancką edycję  imprezy, jak wiele późniejszych, wygrała drużyna Italii.

Reprezentacja Polski pojawiła się w tym turnieju w 1998 roku, z edycji na edycję pięła się coraz wyżej, by w ostatnich latach pokazać falującą dyspozycję. Polska siatkówka zawdzięcza Lidze Światowej naprawdę wiele, ponieważ dała ona możliwość stopniowego wdrażania się do światowej piłki siatkowej. W konsekwencji, aneksja do tych prestiżowych, światowych rozgrywek zaowocowała wzrostem umiejętności naszych reprezentantów, którzy grając w World League, uczyli się siatkówki od najlepszych. Efektem uczestnictwa w tym turnieju był również ogromny wzrost zainteresowania tą dyscypliną sportu w naszym kraju.

Stosunkowo niedługo od naszego pierwszego występu w tych rozgrywkach, staliśmy się gospodarzami finałów Ligi Światowej 2001. Wszystkie mecze odbyły się w obdarzonym niezwykłą aurą siatkarską – Spodku. Pomimo wielu obaw dotyczących profesjonalizmu i poziomu rozgrywek rozgrywanych w kraju niezwiązanym dotychczas z siatkówką, turniej finałowy został uznany za najlepszy w historii. Również forma organizacji została uznana za wzór. Turniej w 2001 roku po raz kolejny wygrała drużyna Brazylii, jednak pierwszy raz tytuł ten przypadł ich reprezentacji pod wodzą znanego wszystkim trenera Bernardo Rezende.

Ponownie zaszczyt przygotowania finałowych rozgrywek „światówki” przypadł Polsce w 2007 roku. Charakterystyczna dla tej odsłony Ligi Światowej była zmiana loga imprezy oraz fakt iż reprezentacja Serbii po raz pierwszy wystąpiła jako samodzielne państwo.  W finale 15 lipca 2007 Brazylia pokonała (3:1) Rosję. W meczu o 3. miejsce, reprezentacja Polski uległa USA (1:3).

Trzecia „polska” organizacja finałów Ligi Światowej miała miejsce w 2011 roku i okazała się dla Polski bardzo pomyślna. Po raz pierwszy nasza reprezentacja zdobyła medal (brązowy) tych prestiżowych rozgrywek. Wyróżnieni zostali także polscy siatkarze. Bartosz Kurek został najlepiej punktującym zawodnikiem a Krzysztof Ignaczak najlepszym libero.

Oczywiście żaden kibic siatkówki nie może zapomnieć o najszczęśliwszej edycji Ligi Światowej. W 2012 roku, po 14 latach polskiej bytności w tych renomowanych rozgrywkach, zdobyliśmy złoty medal! Świetną dyspozycję polskiej drużyny podkreśliły również nagrody indywidualne dla biało-czerwonych siatkarzy. MVP turnieju został Bartosz Kurek, najlepiej blokującym Marcin Możdżonek, najlepszym atakującym Zbigniew Bartman a najlepszym libero Krzysztof Ignaczak.

Liga Światowa, traktowana często jako  „rozgrzewka” przed ważnymi siatkarskimi wydarzeniami roku, uznawana jest za bardzo prestiżową imprezę. Światowe potęgi siatkówki bardzo rzadko rezygnują z występu w tych rozgrywkach a renoma tych zmagań przyciąga coraz więcej chętnych o czym świadczy fakt że w tegorocznej edycji wystąpią aż 32 drużyny.