To już dwudzieste drugie rozgrywki Ligi Światowej z udziałem reprezentacji Japonii. Więcej turniejów na koncie mają jedynie Kubańczycy, Rosjanie, Brazylijczycy i Włosi.

fot. fivb.org

Najlepszym osiągnięciem reprezentacji Japonii w rozgrywkach Ligi Światowej były szóste miejsca w latach 2008, 1993 i 1990. W ubiegłym roku z turniejem pożegnali się już po pierwszej fazie, wygrywając jedynie jeden mecz. Reprezentantów Kraju Kwitnącej Wiśni zabrakło również na ubiegłorocznym Mundialu. Były to pierwsze Mistrzostwa Świata od 44 lat, w których nie brali udziału kadrowicze Japonii. Misją obecnego szkoleniowca jest nie tylko przygotowanie zespołu do Igrzysk w Rio, ale także wychowanie perspektywicznych zawodników, którzy będą reprezentować gospodarzy podczas Olimpiady w Tokio w 2020.

Reprezentacja Japonii zawsze stanowiła jedną z mocniejszych ekip na swoim kontynencie. Ma na swoim koncie 7 tytułów Mistrza Azji oraz 8 zwycięstw w Igrzyskach Azjatyckich. Japończycy mają na swoim koncie złoto (1972), srebro (1968) i brąz (1964) Igrzysk Olimpijskich.

fot. fivb.org

Trenerem reprezentacji Japonii już od dwóch sezonów jest Masashi Nambu. Już na początku swojej pracy z kadrą odniósł sukces – poprowadził swój zespół do srebrnego medalu Igrzysk Azjatyckich (Japończycy w finale ulegli Irańczykom). Wywalczył także 11 miejsce ex aequo z Koreą Południową podczas rozgrywek ubiegłorocznej Ligi Światowej. Nambu podkreśla, że jego celem jest zbudowanie stabilnej i mocnej drużyny na Igrzyska Olimpijskie w Rio de Janeiro w 2016 roku. Urodzony w Osace Nambu był poprzednio szkoleniowcem Matsushita Panasonic Panthers (2002 -2014). W tym okresie został trzykrotnie uhonorowany tytułem Trenera Roku w Japonii, również trzykrotnie zdobył ze swoim klubem mistrzostwo kraju. 

Kapitanem japońskiej kadry został Yuta Abe, doświadczony gracz, który ma w swoim siatkarskim CV występy na takich turniejach jak Mistrzostwa Świata 2002, 2006 i 2010, czy World Grand Prix 2003 i 2011. Swoją nominację skomentował następująco: „Wyjaśnianie czegoś słowami nie jest w moim stylu. Poprowadzę moich kolegów z zespołu przykładem, moją postawą na boisku. Nie wiem do końca jaki powinien być kapitan. Chciałbym jednak, w miarę możliwości, służyć radą moim młodszym kolegom.”

fot. cev.lu

Z uwagi na niezwykle trudny system rozgrywek Ligi Światowej, Nambu podkreśla, że turniej ten jest jedynie przystankiem na drodze jego zespołu do Igrzysk Olimpijskich w Rio. Aby awansować do Final Four Zaplecza Elity Ligi Światowej Japończycy musieliby zająć pierwsze miejsce w Grupie D, w której znajdują się również Korea Południowa, Francja i Czechy. Z kolei awans do Final Six Elity Ligi Światowej uzyskuje zwycięzca wspomnianego Final Four, w którym znajdzie się na pewno gospodarz – Bułgaria, oraz zdobywcy pierwszych miejsc w grupach C, D i E.

Skład reprezentacji Japonii na Ligę Światową 2015:

Rozgrywający: Akihiro Fukatsu, Yuta Abe, Hideomi Fukatsu, Shunsuke Inoue

Atakujący: Kunihiro Shimizu, Shunsuke Chijiki, Masahiro Yanagida

Środkowi: Kentaro Takahashi, Yoshifumi Suzuki, Takaaki Tomimatsu, Akihiro Yamauchi, Takashi Dekita, Yuki Suzuki

Przyjmujący: Masashi Kuriyama, Yuki Ishikawa, Daisuke Yako, Sogo Watanabe, Yuta Matsuoka

Uniwersalni: Hiroaki Asano, Yuichiro Komiya, Kenya Fujinaka

Libero: Daisuke Sakai, Koichiro Koga, Takeshi Nagano, Yasunari Kodama

Sztab szkoleniowy:

Manager zespołu: INOUE Yoshihiro

Trener: NAMBU Masashi

Asystent trenera: SHIMBO Koichiro

Lekarz: HASHIMOTO Yoshito

Fizjoterapeuta: OGATA Masaru