Przenosimy się do Argentyny – sprawdźmy, jak zapowiada się wrześniowy start kolejnych reprezentantów Ameryki Południowej.

 

fivb.org

Argentyńczycy to obecnie siódma drużyna rankingu FIVB. Po kolejno notowanych w rankingu uczestnikach Pucharu Świata: Rosji (2), Polsce (3), kadrze Włoch (4) i USA (5), to Argentyna stanowi kolejną siłę w World Cup i może podejść do tych rozgrywek odważnie i bez kompleksów. Co ważne dla nas, Polacy zagają z Argentyńczykami trzecie spotkanie tegorocznego Pucharu Świata.

W Mistrzostwach Ameryki Południowej Argentyńczycy zmuszeni są uznać hegemonię reprezentacji Brazylii. Kanarki zgarnęły dotychczas 29 złotych medali w 30 edycjach imprezy, podczas gdy Argentyna triumfowała tylko raz, w roku 1964.

Swój pierwszy start w mistrzostwach świata Argentyna zapisała w 1960 roku w Rio de Janeiro – był to udział zakończony na 11. miejscu. Od tamtej pory reprezentacja ta zagrała na mistrzostwach globu 10-krotnie, a w swoim dorobku ma jeden brązowy medal z 1982 roku, wywalczony „u siebie”, w Buenos Aires. Argentyńczycy zdobyli także brąz Igrzysk Olimpijskich w Seulu, w roku 1988 (w turnieju tym wystąpili tacy siatkarze jak Daniel Castellani, Javier Weber, Hugo Conte czy Jon Uriarte). Puchar Świata 2015 będzie dla reprezentacji Argentyny dobrą okazją do powetowania sobie zeszłorocznych mistrzostw świata granych w Polsce, gdzie dla tej drużyny historia zatoczyła koło – zostali ostatecznie sklasyfikowani na 11. miejscu (drugą fazę Argentyna zakończyła na szóstej lokacie w grupie E).

fivb.org

Skład reprezentacji Argentyny na Puchar Świata 2015:

Pablo Guzman, Javier Filardi, Lisandro Zanotti, Sebastian Garrocq, Nicolas Uriarte, Cristian Podglajen, Facundo Conte, Demian Gonzalez, Facundo Santucci, Jose Luis Gonzales, Sebastian Sole, Federico Martina, Federico Franetovich, Pablo Crer, Luciano De Cecco, Martin Ramos, Luciano Zornetta, Ezequiel Palacios, Maximiliano Gauna, Sebastian Closter

Kapitanem i gwiazdą zespołu jest rozgrywający Luciano de Cecco, od kilku sezonów związany z Ligą Włoską (obecnie Sir Safety Perugia). W Japonii zobaczymy także dobrze znanych z występów w Plus Lidze: Facundo Conte, Nicolasa Uriarte, czy Jose Luisa Gonzaleza.

Przypomnijmy, że szkoleniowiec zespołu, Julio Velasco, dołączył do drużyny w 2014 roku. Postać ta znana jest z wcześniejszego prowadzenia reprezentacji Iranu, w której Velasco pracował w latach 2011-2014 i której pomógł m.in. zakwalifikować się do rozgrywek Ligi Światowej w 2013 roku. Velasco, który zajmuje miejsce w słynnej Volleyball Hall of Fame, jako trener męskiej reprezentacji Italii zdobył m.in. srebro Igrzysk Olimpijskich 1996, dwa mistrzostwa świata, trzy mistrzostwa Europy, Puchar Świata i pięć tytułów w World League.

W Lidze Światowej 2015, po udanym starcie Argentyny w grupie C (siedem zwycięstw przy dwóch porażkach i drugie miejsce w tabeli) zespół ten pożegnał się jednak z szansami gry w Final Six w Rio, po półfinałowej przegranej w turnieju barażowym z późniejszymi triumfatorami World League, Francuzami. Argentyna musiała zadowolić się w Warnie trzecim miejscem na podium, po zwycięstwie nad reprezentacją Belgii 3:2. W innym tegorocznym starcie w Pan American Games w Toronto drużyna Argentyny może pochwalić się zwycięstwem nad Brazylią w meczu finałowym 3:2 i wygraną w całych Igrzyskach Panamerykańskich.

fivb.org

Dla reprezentacji Argentyny Puchar Świata 2015 będzie starciem numer 6. Najlepszą lokatę Argentyńczycy zanotowali w swoim pierwszym występie w Wolrd Cup w 1985 roku, kiedy to zajęli 5. miejsce wśród 8 drużyn w stawce. Kolejny start to rok 1995 i 7. miejsce pośród 12 ekip. W historii Pucharu Świata Argentyna zapisała się także w roku 1999 (9. Miejsce na 12), 2007 (7. miejsce na 12) oraz w ostatniej edycji 2011, zajmując 7. lokatę na 12 ekip. Co ciekawe, w swoim dorobku Argentyńczycy mają także nagrody indywidualne Pucharu; w 2011 najlepszym rozgrywającym rozgrywek uznano Luciano De Cecco, który dołączył do Marcosa Milinkovica, najlepszego punktującego turnieju z 1995 roku